Medrese Yapımı

MEDRESE PROJESİ

   Rida Derneği olarak 2010’dan günümüze kadar ulaştığımız her bölgede ilk yaptığımız işlerden biri de medrese açmak olmuştur. Dininden uzaklaşmış ya da uzaklaştırılmak istenen çocuklarımız için medreselerimiz hem okul hem beraberlik alanı hem de misyonerlik faaliyetlerine karşı bir sığınma yeri olmuştur.

*      Somali- Dadaab kampında 7 adet medresemiz açılmış 32 personelin görev yaptığı medreselerimizde 3200 yetimimiz eğitim almaktadır.

 

  • *      kampında Hz. Hüseyin ve Hüseyin Akseki adıyla iki ayrıca 1 tane daha medresemiz açılmıştır. Toplamda 410 öğrenciye eğitim yuvası olan medreselerimizde sonrada Müslüman olan çocuklarımız yapılan işin güzelliğini bize göstermiştir.

 

  • *      açılan Hasan Rıza Paşa Medresesi hem Osmanlı kültürünü Arnavutlara tekrar yaşatmış hem de çocuklarımızın eğitimini sağlamıştır. Aynı zamanda 25 mahalli medresede ise çocuklarımız dini ve fenni eğitimlerini almaktadırlar.

 

  • *      Çanakkale Medresesi açılarak yeni nesle ecdadın ruhu bu medrese ile yansıtılmıştır çünkü Çanakkale Savaşı’nda Karadağ’dan birçok kardeşimiz gelmiş ve şehit olmuştur.

 

  • *      Murat Hüdavendigar Medresesi Sultan Murad’ın türbesinin Kosova’da olması nedeniyle  Kosova’da açılmıştır. Ayrıca 10 adet kursun açılmak için çalışmaları da devam etmektedir.

 

  • *      evlerde açılan medreselerimiz bize Darü’l Erkam’ı hatırlattığı için bu medereselere Darü’l Erkam Medreseleri adı verilmiştir.

 

  • *      Almata, Taldıkorgan, Uzunağaç, Taraz, Çimkent, Türkistan, Akmescit(Kızılorda)’te 20 adet medresemiz açılmıştır.

 

  • *      İmam Hasan Medresesi yetim çocuklarımızın eğitimini sağlamaktadır.

 

*      Medreselerimizde matematik, İngilizce, Kur’an, Tefsir, Fıkıh, Arapça, Ahlak dersleri verilmektedir.

Medrese Başvuru Formu