SOMALİ ÇALIŞMALARIMIZ

- SOMALİ MOGADİŞU

Kitlesel ölümlerin başlayacağını, 1 yıl önceden Kamuoyuna duyuran RİDA, bölgeye de yardımlarını ulaştırılan ilk derneklerden birisidir.  60bin kişiye 1 ay yetecek gıda yardımında bulunuldu.

- DADAB KAMPI

 Somali içlerinde açlıktan ölen 355bin Müslümanın yakınlarının sığındığı yaklaşık 700bin mülteciden oluşan Dadab kampı. Dadab kampında binlerce aileye gıda yardımında bulunuldu. Ayrıca kampta 4 bölgede mescit – medrese ve Aşevinden oluşan merkezler inşa edildi. Toplam 7 medresemizde, 32 personelimizle 3200 yetim çocuğumuza Matematik, İngilizce, Kuran, Tefsir, Fıkıh, Arapça ve Ahlak dersleri vermekteyiz. Ayrıca medreselerimizde ilk defa uygulamalı tarım dersini de hayata geçirdik. Öğleye kadar ders gören yetimlerimiz, öğlen aşevimizden pişen yemekleri alarak aileleri birlikte yemek üzere götürüyorlar.

- DADAB KAMPINDA KURBAN

Dadab kampında gerçekleştirilen büyük bir Kurban organizasyonu ile binlerce hisse kurbanı ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Bölge halkının gözyaşları içinde dualarına şahit olduğumuz organizasyon ile vekâleten verilen kurbanlar yerine ulaştırıldı. Ayrıca kesilen her kurbanın fotoğraf ve kamera görüntüleri de tek tek kayıt altına alınmıştır. Aşevimizde bulunan kesimhanede, Türkiye’den gönderilen Adak-Akika-Şükür kurbanları da yetim ailelerine ulaştırılıyor.

- DADAB KAMPNDA RAMAZAN AYI

RİDA Derneği tarafından Ramazan ayı boyunca günde 15bin kişiye iftar verildi. Kampta iftar edebilmek için 45 derece sıcağın altında insanlar öğleden sıraya giriyorlar.

 - DADAB KAMPINDA BAYRAMLIK DAĞITIMI

“Bir Müslüman, başka bir Müslümana elbise giydirirse, o kişinin üzerinde elbiseden bir parça kalıncaya kadar elbiseyi giydiren kişi Allah’u Teâlâ’nın koruması altında olur.” Buyuruyor Peygamberimiz. RİDA Derneği tarafından bayramda 800 yetime bayramlık dağıtıldı.

- Steril ortamda yapılan sünnetle hem dini bir vecibe yerine getirilmekte, hem de çocuklar birçok hastalıklara karşı korunmakta. Kamplarda yapılan dev sünnet organizeleri ile 2500’den fazla çocuk sünnet yapıldı.