Yurtiçi Faaliyetler

01- GIDA BANKACILIĞI

      Yetim ailelerine, öğrencilere, mültecilere ve muhtaçlara hayır marketinden aylık düzenli olarak gıda, giysi ve ayakkabı yardımı yapılmaktadır. İhtiyaç sahipleri hayır marketimizden tıpkı bir alışveriş merkezinde olduğu gibi ihtiyaçlarını gidermektedir. Hayır marketimizin kaynağı gıda bankacılığının vergi muafiyeti sağlayan sistemiyle hayırseverler tarafından sağlanmaktadır.

02- AŞEVİ ÇALIŞMASI

Konya'daki özellikle üniversite öğrenci evlerine yönelik günlük 500 kişilik sıcak yemek çıkmakta ve mobil sistemle RİDA Derneği tarafından evlere servis edilmektedir. Kur’an kursları, öğrenci yurtlar derneğimizin aşevinden gönderilen yemeklerden yararlanmaktadır.

03- YURT-İÇİ YETİM ÇALIŞMASI

      Yurt içinde ilköğretimde okuyan yaklaşık 500 yetim çocuğumuza he ay düzenli olarak 25 TL kantin parası, eğitim yardımları vb. yardımları gerçekleştirdik. Ayrıca durumu kötü olan yetim ailelerine Gıda Bankamızdan aylık düzenli olarak gıda yardımı ve giysi-ayakkabı yardımı yapmaktayız.

- Okulların açılmasıyla bütün yetimlerimize okul çantası, kırtasiye ve okul forması yardımı yapılmaktadır.

-Bu proje ilkokullarda uygulanan yetim projesi ile öğretmenlerin yetim öğrencilere rehberlik yaparak onlara başarılı bir yol haritası çizmelerini sağlamak amacını taşımaktadır.

- Okullarda öğrencilere yetim projesini, infak, sadaka, zekat, kardeşlik gibi kavramların öneminin anlatmakta ve yeni neslin yardımsever ve bilinçli yetişmesi amaçlanmaktadır.

04- ÇOCUKLAR YETİM KALMASIN PROJESİ

       Bu proje Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Doğumevi ve KETEM işbirliğiyle köylerde uygulanan ve köylerde yaşayan kadınların, kadın hastalıkları, rahim kanseri, meme kanseri gibi hastalıkların tespiti ve tedavisinin yapılması ve takibi için uygulanan bir projedir.

Köylere götürülen uzmanların slayt eşliğinde vermiş oldukları eğitimin ve gerekli görüldüğünde muayenenin neticesinde, Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirilen hastaların tedavisi uygulanmaktadır.

Proje aynı zamanda kadın sağlığı ve hastalıkları konusunda kadınlarımızı bilinçli ve dikkatli olmaya sevk etmeyi planlamaktadır.

05- KUTLU DOĞUM ÇALIŞMALARI

Ana teması Peygamber Sevgisi olan Kutlu doğum çalışmaları ile Peygamberimizin hayatını anlatan kitaplar bastırıldı ve yılda yaklaşık 30bin kitap öğrencilere ücretsiz dağıtılarak okutulması sağlandı. Yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilerimize umre başta olmak üzere bisiklet vb. hediyeler verilmiştir. 8 yıldır yapılan bu çalışma sonradan birçok vakıf ve dernek tarafından örnek alınarak yapılmaya başlanmış ve ülke geneline yayılmıştır. Son 2 yılda yapılan sınavlara 25binin üzerinde çocuk başvurmuştur.

KIBRIS’a 1000’e yakın Siyeri Nebi kitabı gönderilmiştir.

06-YETİM PİKNİĞİ - ÇOCUK ŞENLİĞİ

       Geleneksel hale gelen her yıl Uluslararası bir nitelik kazanan Rida Çocuk Şenliği ile yetimler ve aileleri eğlenmekte. Pikniğe Suriyeli yetimler ve aileleri ile Konya'da okuyan yabancı öğrencilerde katılmakta. Hem dünya telaşından bir an çocuklarımızı ve ailelerimizi uzaklaştırmak hem de dil, renk ayırt etmeden diğer çocuklarla kardeş olmanın önemini kavramalarını sağlamak için bu şenlik düzenlenmektedir.

07- MÜLTECİLERE YARDIM

Konya'daki okullarla yapılan ortak yardım kampanyası ile ülkemizde bulunan ve kamplara giremeyen Gaziantep-Islahiye'de Suriyeli mültecilere 1 tır gıda - giysi ve ihtiyaç malzemeleri ulaştırıldı. Bölgede hemen bir yetim çalışması yapıldı. İlk etapta 45 yetim çocuğun aylık bakımı üstlenildi.

Konya'mıza sığınan Suriye'li ailelere tespit sonucunda aile durumlarına göre düzenli gıda ve giysi ayrıca eşya yardımı yapılmakta.  Telafer mahallesinde yer alan 40 kadar Suriyeli şehit ve yetim ailesine aylık düzenli gıda yardımı yapılmakta. Yine Konya'mızda bulunan Sudan, Somali, Afganistan, Irak gibi ülkelerden gelen muhtaç durumundaki ailelere yine yapılan tespitler sonucunda yardımlar yapılmaktadır.

08- KURBAN ÇALIŞMALARI

Hayırseverlerimizin adak, akika, şükür ve kurbanlarının kesimini yapıyor,  aşevimiz ve gıda marketimiz sayesinde kurban yardımlarını yetim aileleri ve ihtiyaç sahibi ailelerle paylaşıyoruz.

09- DOĞAL FELAKET YARDIMLARI

Ülkemizde yaşanan deprem, sel, yangın gibi yaşanan felaket durumlarında bölgeye giderek aşevi kurulmakta, ekmek ve gıda dağıtımı yapılmaktadır. Ayrıca giysi, battaniye, çadır vb…  acil ihtiyaç malzemelerinin ihtiyaç sahiplerine dağıtımı sağlanmaktadır.

10-YURT İÇİ SÜNNET ÇALIŞMASI

Yurt içinde özellikle yetim çocuklar ile, mülteci aileler ve ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının gerçekleşen sünnet organizasyonu ile sünnetleri yapılmaktadır.

11- OKŞAYAN ELLER OLALIM PROJESİ

Sosyal yapımızda bulunan yetim ve öksüz  (ilkokul, Ortaokul ve Lise seviyesinde)  öğrencilerin örgün öğretimde bulunanları esas alan bir izcilik programı ile kültürel ve sosyal yapılarına katkı sağlamayı amaç eden projemiz hayata geçirildi. Bu proje sayesinde Yetim, öksüz ve yardıma muhtaç bireylerin desteklenerek daha adil bir sosyal toplum oluşmasına katkıda bulunmak;  yardıma muhtaç çocuklarımıza her türlü destek verilerek, ahlaklı, dürüst, çalışkan, girişimci, geleceğin dünyasında söz sahibi olacak, ülkemizin aydınlık geleceğini oluşturacak eğitimli ve üretken genç nesiller oluşturmak amaçlanmaktadır. İçişleri bakanlığı ile ortak yapılan proje sonucunda 200 yetim ve öksüz ortaokul talebesi 2 yılı kapsayacak izcilik eğitimi ve değerler çalışması yaptı. Bu öğrenciler çeşitli yerlerde kamp eğitimleri aldı. Çanakkale, Beyşehir gibi yerlerde tarih ve kültür programlarına katıldılar.

12- YAZ KURAN KURSU ÇALIŞMALARI

2 yıldır yaptığımız yaz kuran kursu ve sosyal etkinliklerinde 250 çocuğumuza eğitim verildi.

12- AŞURE DAĞITIMLARI

Her yıl Okullarda ortalama 6.000 kişilik ve çeşitli camilerde 4000 kişilik olmak üzere toplamda 10000 kişilik aşure dağıtımları yapılmakta. Ayrıca okullarda 18 Martta, Çanakkale çorbası ikramı yapılmaktadır.