Yurtdışı Faaliyetler

Derneğimiz yurtdışında Sudan, Somali, Kenya, Nijer, Afganistan, Yemen, Sri Lanka, Gürcistan, Arnavutluk, Kosova, Karadağ, Sancak, Bulgaristan, Bosna Hersek, Makedonya, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Mısır, Suriye ve Filistin’de faaliyetlerde bulunmaktadır. Bunları kısaca söyle özetleyebiliriz; 

SUDAN: Derneğimizin ilk çalışma başlattığı ve yürüttüğü ülkedir.

KARDEŞLİK PROJESİ : Darfur'daki tespit edilen yetim çocukların bilgilerini form haline getirerek, bu formlarla ülkemizdeki çocuklarımızı ve Darfur'daki yetimleri kardeş yapan bir projedir.  

 AŞEVİ: Bölgede açmış olduğumuz aşevinden Okullardaki yetim çocuklara mobil sistem ile yemek dağıtımı yapılmaktadır.  İlk etapta bölgede;  

- 31 okulda yetim öğrenci sayımız...................................................... 2053 adet

- 20 Kuran Kursundaki talebe sayımız ................................................ 2377 adet

- Devlete ait barınma evindeki çocuk sayımız .....................................   200 adet

 Toplamda 4630 yetim ve kimsesiz çocuğumuz günlük olarak bu sıcak yemek hizmetinden faydalanmıştır.

- Ayrıca yıl içerisinde kesilen Adak, Akika ve Şükür kurbanları Aşevimizde değerlendirilmektedir. 

MESLEK EDİNDİRME OKULU: Bölge insanının sadece karnını doyurmak değil, balık tutmayı da öğretme adına, Osmanlı Ahilik geleneğine uygun olarak bir meslek edindirme merkezini tamamladık. Bünyesinde yatakhane, yemekhane, fırın, mescit, aşevi, etüt salonu, idari bina ve misafirhanesi bulunan merkezimiz özellikle kamplardan seçilmiş olan 80 yetim öğrencisi ile terzilik, ayakkabıcılık, elektrik ve yapı ustalığı bölümlerinde eğitimine başlamıştır. Dörder aylık periyotlarla bu yetimler meslek sahibi olup mezun olmaktadırlar. Ayrıca 30 yetim çocuğumuz da Yetimhanemizde Alim olarak yetiştirilmektedir.

Şuana kadar 642 yetim çocuk meslek sahibi olmuştur.

Merkezimizde bulunan fırınımızdan günlük  5.000 ekmek çıkarılmakta ve yetimlerimize dağıtılmaktadır.

SU KUYUSU: Bölgede 100'ü aşkın su kuyusu açılmış, 5 adet su kuyusunu açılma çalışmaları yapılmaktadır.

SÜT KEÇİSİ DAĞITIMI: Bölgede süt keçisi bir ailenin geçim kaynağı haline gelmiştir. Bu sebepten yaklaşık 1000 adet süt keçisi dağıtımı gerçekleştirilmiş olup, keçi dağıtımı sürdürülecektir.

KURBAN ORGANİZASYONU: Her yıl gerçekleştirdiğimiz kurban organizasyonu özellikle kamplarda yapılmaktadır. Kamplarda kesilen kurban yılda bir defa da olsa burada bulunan Müslümanlara bayram sevinci yaşatmaktadır.  Her yıl yaklaşık 100 büyükbaş kurban kesilmiş ve dağıtılmıştır.

MESCİT - KURAN KURSU ONARIMI: Mevcut bulunan Kuran Kursu ve Mescitlerin bakım onarımı da yapılmaktadır.

ÜNİVERSİTEYE YÖNELİK ÇALIŞMALAR : Üniversite sınavları için kamplardan ve civar yerleşim birimlerinden başkent Nyala'ya gelen üniversite adaylarına her yıl 10 gün süren sınav zamanında yaklaşık 6.000 öğrenciye aşevimizden yemek verilmektedir

KAMPLARDA YAPILAN ÇALIŞMALAR :

- Çadır Yardımı     : Yılın 4 ayı sürekli yağan yağmurlarda çocukların ıslanıp hastalanmasını önlemek için yaklaşık 1000 adet su geçirmez çadır dağıtılarak bir nebzede olsa çocuklar koruma altına alınmıştır.

- Gıda Paketi: Her yıl 1000 paket Ramazan gıda kolisi dağıtılmaktadır.

- Ekmek Dağıtımı : Fırınımızda çıkan ekmeklerin bir kısmı kamplara dağıtılmaktadır.

- İftar Programı : Kamplarda ve yakın köylerde yaşayan muhtaçlara ramazan ayı boyunca 30.000 kişi ye iftar yemekleri verilmiştir.

- Bayramlık Dağıtımı :  Yaklaşık 1000 çocuğa bayramlık elbise ve ayakkabı dağıtımı yapılmıştır.

Sudan / Hartum  Öğrenci Evi : Sudan'ın başkenti Hartum'da  üniversite öğrencilerine yönelik öğrenci evi açılarak, değişik ülkelerden 24 öğrencinin kalması sağlanmıştır.

SOMALİ / MOGADİSHU

01-GIDA DAĞITIMI:

      Somali’de kitlesel ölümlerin başlayacağını 1 yıl öncesinden kamuoyuna duyuran RİDA, bölgeye de ulaşan ilk yardım kuruluşu olmuştur. Ramazandan önce bütün yardımlarını dağıtmış, dünyadan gelen yardımlar ise, Ramazan’ın sonunda bölgeye anca ulaşabilmiştir. Bu tip durumlarda bölgeye erken müdahale, hayati öneme sahiptir. RİDA bölgeye ulaştığında insanlar sokaklarda kalıyorlardı.

Somali’nin başkenti Mogadishu’ ya gelen binlerce Somalili kardeşimizin ortak özelliği neredeyse, hepsinin bir veya birkaç çocuğunun açlıktan ölmesiydi. RİDA olarak ilk etapta 60 bin kişiye 1 ay yetecek gıda yardımını yapmayı başardı.

​KENYA / DADAAB KAMPI

Ölüm yolunu aşarak Dadaab kampına sığınan SOMALİ'li mülteci kardeşlerimizin sayısı yaklaşık 700 bin civarında olduğu bilinmektedir. Yerinde hizmet anlayışını Dadaab kampında da uygulayan derneğimiz bu kamptaki çalışmalarına gıda dağıtımı, aşevi, medrese ve mescit hizmetleri ile başlamıştır. Ve şuanda bölgede bulanan tek yardım kuruluşu olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

MEDRESE ÇALIŞMALARI

Derneğimiz kampın 7 ayrı bölgesinde açılan mescid, medrese ve aşevlerimizden oluşan merkezlerimizde 3500 yetim çocuk eğitim görüyor.  48 personelin görev yaptığı bu medreselerde Matematik, İngilizce, Kuran, Tefsir, Fıkıh, Arapça ve Ahlak dersleri görmektedirler. Yapılan ilkokul sınavında çok başarı gösteren bu yetimlerden dolayı  medreselere olan ilgi artmıştır. RİDA’nın yaptırdığı medreseler kamptaki tek İslami eğitim merkezi olma özelliğine sahiptir. Ayrıca Kuran ı Kerim - Fıkıh ve İlmihal Kitapları dağıtımı da gerçekleştirilmiştir. Sadece 2016 yılında 2000 Kuranı Kerim dağıtıldı.

AŞEVİ ÇALIŞMASI

Yapılan ilk çalışmalardan birisi de bir Aşevi açmak oldu. Dadaap kampında RİDA’nın medreselerinde eğitimlerini devam ettiren yetimlerimiz, ders bitiminden sonra Aşevimizden gelen yemekleri alıp, çadırlarında aileleri ile birlikte yemektedirler.

KURBAN-ADAK-AKİKA

Dadaab kampında gerçekleştirilen büyük bir Kurban organizasyonu ile yıllık 1000 den fazla  hisse kurbanı ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz.

BAYRAMLIK DAĞITIMI

 Dadaap kampında 1300 yetim öğrencimize bayramlık giyim eşyası dağıtılmıştır. 

SÜNNET ORGANİZASYONU

Kampta çoğu yetim 1100 çocuk sünnet ettirilmiş olup, sünnet çocuklarının çoğunun hasta olduğu, tıbbi olarak ameliyat edilmesinin zaten zaruri olduğu anlaşılmıştır. Sünnet olan her çocuğa tişört, balon vs. gibi hediyeler verilmiştir.

 İFTAR ORGANİZASYONU

Ramazan ayı boyunca Dadaab kampında her yıl, günlük 40.000 kişiye iftar yemeği verilmiştir. Ramazan ayı boyunca toplam yaklaşık 1200.000 kişi bu hizmetten faydalanmıştır.

GIDA PAKETİ DAĞITIMI

Her yıl 1000’i aşkın gıda paketi Ramazan ayında dağıtılmaktadır.

 

KENYA / GARİSSA

YETİMHANE

    Müslümanların yaşadığı Garissa bölgesine ilk olarak bir yetimhane açtık. Müslümanların yaşadığı yaklaşık 1000 km’lik bir alandan özel olarak seçilmiş 100 zeki ve başarılı olan yetim çocuğumuz, buradaki yetimhanemizde kalmaktadır. Bu yetimlerin tüm bakımları derneğimiz tarafından karşılanmaktadır. Bölgede bu yetimlerin eğitim aldığı özel bir okul açtık. Bu okuldaki öğrenci sayısı 162. Personel sayısı 22’dir. Diğer çocuklar paralı eğitim almaktalar. Bu yetimlerimiz üniversiteye kadar takip edilerek, LİDER insanlar olacak şekilde yetiştirilmeleri amaçlanmaktadır.

 

KENYA / KAKUMA KAMPI

    BM tarafından 1992 yılında Uganda-Sudan sınırına yakın olan TURKANA bölgesine kurulmuş olan kampa Afrika’nın çeşitli bölgesindeki Müslümanlar mülteci olarak yerleştirilmişlerdir. Kampın nüfusu yaklaşık 125 bin kişiden oluşmaktadır.  Kampın 3 ayrı bölgesine Hüseyin Akseki, Hz. Hüseyin ve Musab bin Umeyr adında mescit, medrese ve aşevlerinden oluşan merkezler açılmıştır. Buralarda yaklaşık 1000 talebe eğitim görmektedir. Bu medreselerde 150’ye yakın kardeşimiz Müslüman olmuştur. Ayrıca kampta Sudanlıların yaşadığı bölgeye Hasip Küçük mescidi yapılmıştır. 

TURKANA RİDA OKULU

 Ayrıca kampın dışına yerel Turkana halkına yönelik Hz. İbrahim medreseleri ve Özel Turkana RİDA Okulu yapılmıştır. Bu okulda 380 talebe eğitim görmektedir. 80 tanesi Müslüman değildir. Yapılan çalışmalarla bu okula gelen 150’ye yakın talebemiz Müslüman olmuştur. 

AŞEVİ ÇALIŞMASI

   Bölgedeki ilk açılan mescidimizin yanına açtığımız Aşevimizden, medreselerimizde eğitim gören yetim çocuklarımıza yemek verilmektedir.

KURBAN ORGANİZASYONU

    Kakuma kampında 20 yıl aradan sonra ilk defa Kurban organizasyonu RİDA tarafından yapıldı. Her yıl 1000’e yakın hisse Kurban kesilmekte ve dağıtılmaktadır.

 

KAMPTAKİ DİĞER ÇALIŞMALAR

- Yıllık 500’e yakın gıda paketi dağıtıldı.

- 300 Kuranı Kerim ve 500 cüz dağıtılmıştır.

- 3300 çocuk sünnet edilmiştir.

 

- ARNAVUTLUK

İlk etapta Arnavutluk’ta 24 adet Kurs açıldı. İşkodra Osmanlının en son terk ettiği yer. Burası Hasan Rıza paşanın destansı savunma yaptığı bölge.  İşkodra şehrindeki kurslarımızdan 2 tanesi, İşkodra şehrindeki yetimlerin şehirden toplanarak servislerle getirildiği kurslardır. Bu ülkedeki kursların çoğu Müslümanlarla Hristiyanların karışık yaşadığı daha önce hiç açılmamış Kuran Kurslarıdır.  Bölgeye 10bin adet Elif cüzü ve Temel İslam’ı bilgilerin olduğu kitapçığımız Arnavutça ’ya çevrilerek ücretsiz olarak dağıtılmıştır. Kurs sayımız yaz aylarında 100'ü aşmaktadır.

Diğer çalışmalar:

- Her yıl 150’ye yakın yetim ailesine Ramazan gıda paketleri dağıtılmakta.

- Yine yetim ailelerine Kurban hisseleri kesilerek dağıtılmaktadır.

- Her yıl bütün Kurslarımızın katılımıyla geleneksel piknik düzenlenmekte.

- Kurslar arası bilgi yarışmaları, Futbol turnuvaları vs. gibi etkinlikler yapılmakta.

- Kurslarımızdaki talebelerimize Kuran, başörtüsü ve namaz takkesi dağıtılmıştır. 

 

- KARADAĞ

Bu ülkede açılan kurs sayısı 10’dur. Bazı köylerde tek başörtülü insan bizim dışarıdan getirdiğimiz bayan hocalardır.

Diğer çalışmalar:

- Her yıl 30 yetim ailesine Ramazan gıda paketleri dağıtılmakta.

- Yine yetim ailelerine Kurban hisseleri kesilerek dağıtılmaktadır.

- Kurslar arası bilgi yarışmaları, Futbol turnuvaları vs. gibi etkinlikler yapılmakta.

- Kurslarımızdaki talebelerimize Kuran, başörtüsü ve namaz takkesi dağıtılmıştır.

 

- KOSOVA

Kosova’da açılan kurs sayısı 10’dur. Bu bölgedeki fedakâr hocalarımız sadece çocuklara değil, gençlere ve yaşlılara da akşam kurslarında eğitim vermektedir.

Diğer çalışmalar:

- Her yıl 100’ye yakın yetim ailesine Ramazan gıda paketleri dağıtılmakta.

- Yine yetim ailelerine Kurban hisseleri kesilerek dağıtılmaktadır.

- Kurslar arası bilgi yarışmaları, Futbol turnuvaları vs. gibi etkinlikler yapılmakta.

- Kurslarımızdaki talebelerimize Kuran, başörtüsü ve namaz takkesi dağıtılmıştır.

- 1050 çocuk sünnet edildi. 

 

- SANCAK

Hem Karadağ tarafı, hem de Sırbistan tarafında olmak üzere kurs sayımız 21’dir. Çetniklerin tehditlerine rağmen kurslarımızın son derece başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Kursa gelen çocuklarımız 3 yıllık bir programla eğitilmekte. Bu eğitimin sonun da hepsi bir kurs açabilecek seviyeye gelecek.

Diğer çalışmalar:

- Her yıl 100 yetim ailesine Ramazan gıda paketleri dağıtılmakta.

- Kurslar arası bilgi yarışmaları gibi etkinlikler yapılmakta.

- Kurslarımızdaki talebelerimize Kuran, başörtüsü ve namaz takkesi dağıtılmıştır.

 

- BOSNA HERSEK

Bu ülkedeki kurslarımız 2 tanedir. Hafız ve Kuran okuma birincisi bayan hocalarımız tarafından açılmış olup son derece başarılı olmuştur. 

 

- BULGARİSTAN

Bulgaristan’daki kurs sayımız 5’tir. Buradaki öğrencilerimiz sadece Türkler değil, Pomak ve Çingen çocuklarımızda kurslarımıza devam etmekte.

Diğer çalışmalar:

- 30 yetim ailesine Ramazan gıda paketleri dağıtılmakta.

- Kurslar arası bilgi yarışmaları, Piknik  gibi etkinlikler yapılmakta.

- Kurslarımızdaki talebelerimize Kuran, başörtüsü ve namaz takkesi dağıtılmıştır.

- 350’ye yakın çocuk sünnet edildi. 

 

-MAKEDONYA

615 çocuk sünnet yapıldı.

 

- AFGANİSTAN

Bu ülkede toplamda 63 personel görev yapmakta

SELMANİ FARİSİ YETİM YURDU: Afganistan’ın Tahar vilayetinde Selmanı Farisi Yetim Yurdunda 60 yetim çocuk barınmakta.  Bu yetim çocukların tüm ihtiyaçları derneğimiz tarafından karşılanmakta.

RİDA ÖZEL OKULU: Bölgenin en iyi özel okulu olan merkezimizde 560 öğrenci bulunmakta. Okulumuzda yetimlerimiz ücretsiz okurken, dışardan gelen öğrenciler ücretli olarak ders görüyor.

RİDA OSMANLI MEDRESESİ: Bölgenin 9 büyük aliminin ders verdiği, özel seçilmiş 200 talebesi olan medresemizde her yıl 3 alim yetişerek icazet alıyor.

RİDA HZ. HASAN DERSHANESİ ve MESLEK EDİNDİRME MERKEZİ: Ücretsiz olarak yetim ve fakirlere hizmet veren merkezimizden şimdiye kadar binlerce talebe eğitim aldı.

ABDULLAH İBNİ MESUD DERSHANESİ: 100 talebesi olan bu dershaneye düzenli yiyecek yardımı yapılmakta.

BUHARİ KURAN KURSU: 300 talebesi olan bu dershaneye düzenli yiyecek yardımı yapılmakta.

TALİMUL KURAN KURSU: 400 talebesi olan bu dershaneye düzenli yiyecek yardımı yapılmakta.

RİDA FM RADYOSU: Bölgede tam zamanlı İslami yayın yapan radyomuzda kendi âlimlerimizde Tefsir, Fıkıh ve Hadis dersleri vermekte. Halka yönelik bilgi yarışmaları da yapılmakta. 

Diğer çalışmalar:

- Her yıl 100 yetim ailesine Ramazan gıda paketleri dağıtılmakta.

- Yine yetim ailelerine Kurban hisseleri kesilerek dağıtılmaktadır.

- Bilgi yarışmaları, Piknik vb. gibi etkinlikler yapılmakta.

- 16 Su kuyusu açıldı.

- Yıllık ortalama 400 yetime Bayramlık elbise dağıtıldı.

- 7320 çocuk sünnet yapıldı.

- Sel ve heyelandan etkilenen 1650 aileye gıda yardımı yapıldı.

- Savaştan kaçan mültecilere çadır kent kurulmasına destek olundu ve bir hafta boyunca günlük yaklaşık 5000 kişiye sıcak yemek ve ekmek dağıtımı yapıldı.

 

- GÜRCİSTAN

Geçmişte Ahıska Türklerinin yoğun olarak yaşadığı Ahıska bölgesi başta olmak üzere 3 bölgede 31 adet kursumuz bulunmakta. Bu kurslar yaz kurslarıyla beraber sayısı 80’i geçmekte. Çalıştığımız bölgelerde cami olmadığından Ermeni ve Rumlarında cami yapımına izin vermediklerinden buradaki kurslar, hocalarımızın evlerinde, yatak odaları ve mutfaklarında, metruk evlerde, çatı aralarında açılmakta. Bu zor şartlar altında talebelerimiz son derece başarılı. Bölgede 10bin adet Gürcü diline çevrilmiş Elif cüzü ve Temel İslam’ı bilgilerin olduğu kitapçığımız ücretsiz olarak dağıtılmıştır. Bu ülkedeki İslamifobiye karşı İslam nedir adlı kitap 5000 adet bastırılarak Gürcü halkına dağıtılmıştır.

Diğer çalışmalar:

- Her yıl 100’e yakın yetim ailesine Ramazan gıda paketleri dağıtılmakta.

- Yine yetim ailelerine Kurban hisseleri kesilerek dağıtılmaktadır.

- Kurslar arası bilgi yarışmaları, Futbol turnuvaları, geziler, piknik vb. gibi etkinlikler yapılmakta.

- Kurslarımızdaki talebelerimize Kuran, binlerce başörtüsü ve namaz takkesi dağıtılmıştır.

 

- KAZAKİSTAN

Bu ülkedeki kurs sayımız 31. Çin sınırından Türkistan ve Akmescit (Kızılorda) ile Astanaya kadar dağılmış durumda. Bazı hocalarımız hapishanelere, okullara, engellilerin bulunduğu merkezlere ve yetimhanelere giderek ders vermekte. Ayrıca Almata’da görme engelliler için açılmış bir Kuran Kursumuz mevcut.

Diğer çalışmalar:

- Her yıl 100’ye yakın yetim ailesine Ramazan gıda paketleri dağıtılmakta.

- Yine yetim ailelerine Kurban hisseleri kesilerek dağıtılmaktadır.

- Kurslar arası bilgi yarışmaları vb gibi etkinlikler yapılmakta.

- 100 Bayan hocaya boydan tesettür elbise dağıtıldı.

- İhtiyaç olan kurslara yakacak kömür dağıtımı yapıldı. 

 

- KIRGIZİSTAN

Bu bölgede 2 ayrı yetimhanede kursumuz bulunmakta. Ayrıca bir camide kursumuz var. Yetimhanelerde belli günlerde hocalarımızın düzenlediği bu kurslarda hem çocuklar üzerinde hem de yetimhanedeki görevliler üzerinde çok olumlu etkisi görünmekte. Ayrıca Rus yetimlerimizden Müslüman olup namaza başlayanlar bulunmakta.

 

SRİ LANKA

- 80 Kurs açıldı. Bu kurslarda 5260 talebe eğitim almakta.

- 3600 Kuran-ı Kerim dağıtıldı.

- 21 yetim ailesine aylık düzenli gıda yardımı yapılmakta.

- 72 Süt keçisi dağıtıldı.

- 11 adet Su kuyusu açıldı.

- Selden etkilenen 1500 aileye sıcak yemek, su vb yardımlar yapıldı.

- Yetim ailelerine Kurban hisseleri kesilerek dağıtıldı.

- Yetim Pikniği düzenleniyor.

- Bilgi yarışmaları vb. etkinlikler düzenlenmekte.

- Talebelere Eğitim yardımı yapıldı.

 

FİLİSTİN – GAZZE

Her yıl Ramazan ayında 500 şehit yetim ailesine elbise ve gıda paketleri dağıtılıyor.

 

MISIR

Adeviyye meydanındaki direnen Müslümanlara 5000 kişilik iftar yemeği verildi.

 

SURİYE ÇALIŞMALARI

- 8 defa suriye’ye gidildi. Yardım tırları ulaştırıldı. Gıda, giyim, ayakkabı, ilaç, temizlik malzemesi, un, kömür, soba, battaniye gibi acil ihtiyaçlar gönderildi.

- Bayırbucak Türkmenlerine de yardım tırları gitti. Buraya da yukarıdaki ihtiyaçlardan artı olarak 1000 adet uyku tulumu yaptırıldı ve gönderildi.

- Suriye Doğu Gutada 2500 ekmek dağıtımı yapıldı.           

 

MOĞOLİSTAN ÇALIŞMALARI

2016’nın sonlarında Moğolistan’ın BayanÜlgen şehrinde 3 adet kurs açıldı. Bu kurslar sadece öğrencilere değil, bölge halkına da hizmet vermekte. Bu kurslar Moğolistan için son derece önemli. İnşallah en kısa sürede kurs sayısını artırmayı düşünüyoruz.